Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:79 K:3 D:19 Kağıthane / İstanbul
Pzt - Cm: 07:00 - 18:00

Tasarım Tescili Nedir?

Daha önce kamuoyuna sunulmamış ve ayırt edici bir özelliğe sahip tasarımların hakkının yalnızca sahibine ait olması için verilen tescil hakkına Tasarım Tescili denir.

Her tasarım için tescil işlemi yapılamaz. Genel ahlaka ilkelerine karşı olan, kamu düzenine aykırı nitelik taşıyan tasarımlar tescil işlemine alınmamaktadır. Bunun yanında kesin bir ayırt edici özelliğe sahip olmayan, yeni olmayan ya da zorunlu olarak kullanılmış bir teknik, tescil belgesi ile koruma altına alınamaz

Şekli, renk, doku, genel görünüm ve çizgiler gibi teknik ve ayrıt edici özellikler tasarımda aranan ayırt edici özelliklerlendir.

Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Sanayide kullanılması için uygun ve özgün bir tasarım oluşturan kişilerin yahut firmaların tasarımlarını tescil altına almaları buluşun güvence altına alınması için önem arz eder. Tescilin kapsamı ürünün üzerinde bulunan süslemeler, çizgiler, resimler, desenler, renkler veya dokulardır. Ürünün tescillenmesi demek, tasarımın daha önce başka kimseler ve markalar tarafından kullanılmamış olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu sayede aynı tasarım detaylarına sahip olan ürünün rakipler tarafından kullanılması, satılması veya çalınması engellenmiş olur.

Tescil altına alınmış tasarımda çalınma gibi durumlarla karşı karşıya kalınsa da tescil sahibi firma veya kişi hakkını aramak için yasal yollardan yararlanabilir. Geliştirilen tasarımın çalınması yasayla güvence altına alındığından tasarımın ortaya çıkması için harcanan emek, çaba ve maliyet kaybı yaşanmamış olur.

Tasarım Tescili Koruma Süresi

Tescillenmiş tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Bu koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir.

Tasarım Tescili Koşulları

  • Yenilik
  • Benzer ürünlerden ayırt edilebilmesi
  • İnsan duyuları tarafından algılanabilmesi
  • Tasarımın ürüne veya ürün parçasına ait olması
  • Tasarım araştırmayla özgünlüğünün kanıtlanmış olması

img_divider